כך תאתרו נזילות מהגג

הבחנתם בנזילה מהגג? לקראת החורף הקרב ובא, המקצוענים מציגים לכם 3 טיפים לאיתור הנזילה ולתיקון הגג

מאת: ליאור נפש עודכן ב: 22/5/2018
תיקון גגות

עוד בכתבה:

איך לחפש נזילה בגג?    |   איך לגלות נזילת מים סמויה בגג?    |   איטום חיבורים בעלי תכונות שונות

אחד החלקים החשובים ביותר בכל בית הוא הגג. אותו אזור שמגן על הבית מפני רטיבות מחייב בדיקה שגרתית על מנת לגלות סימנים שיכולים להעיד על מקומות שעלולים לגרום לנזילה עתידית או נזילה קיימת שקשה לאתר אותה.


חשוב לציין שכאשר מדובר בעליה לגג כלשהו, אם גג שטוח בבניין מגורים או גג רעפים בבית פרטי, יש לנקוט באמצעי הזהירות הנדרשים לצורך כך ובמידת הצורך יש להיעזר בבעל מקצוע.  


איך לחפש נזילה בגג?

אם אתם עולים לבדוק את הגג,בחנו את האזור העליון תחילה. חפשו אחר כתמי עובש או רטיבות שעלולים להעיד על אזור בעייתי שעלול לגרום לנזילה או חפצים שעלולים לגרום לבעיות של חדירת מים. נדיר שתתכן נזילה בגג במקומות שהם יחסית פתוחים. עם העלייה לגג יש לבדוק אחר סדקים שעלולים לגרום לנזילות או אחר אלמנטים שונים המורכבים עליו.

 

אותם חפצים שעלולים לגרום לנזילות מים יכולים להיות ונטה, חלון גג או מערכות אינסטלציה כגון: צנרות אוורור לשירותים, פתחי ניקוז סתומים, ארובות וכדומה. בכל אלו קיימת האפשרות להיווצרות חדירת מים כיוון שכל האלמנטים הללו אינם מהווים יחידה אחת של הגג מקובעים עליה. לכן במקומות חיבור אלו, היכן שבוצעה עבודת איטום על מנת למנוע חדירת מים – עלול במשך השנים להיווצר פתח ויש לבדוק את המקומות הללו היטב.                   


איך לגלות נזילת מים סמויה בגג?

קחו צינור גינה ארוך, חברו אותו לברז והעלו אותו לשטח הגג. אם מדובר בגג רעפים שהגישה מתחתיו אפשרית, בקשו מחבר להמתין מתחתיו ולחפש אחר מקור נזילת המים. כעת פתחו את צינור המים ובצעו שטיפה יזומה של הגג. חשוב להדגיש כי יש לבצע זאת ביום יבש ללא כל רטיבות בגג. אם מדובר בגג רעפים בעל שיפוע, חשוב לנקוט באמצעי זהירות או להיעזר בבעל מקצוע מוסמך.

 

הדרך היעילה ביותר לביצוע שטיפה בגג היא הפרדת הגג לאזורים. ניתן להרטיב בתחילה אזורים רגישים יותר לחדירה של מים כגון אותם אלמנטים שונים על גבי הגג. לאחר מכן התמקדו באזור אחד והרטיבו אותו. אל תמהרו לעבור עם הצינור הלאה אלא בדקו כל אזור כך שמשך זמן שטיפת המים יאפשר לגלות כל חדירת מים בגג. אם תתגלה נזילה, אותו חבר יודיע לכם ותוכלו להתמקד באזור החשוד עד לגילוי מוקד הנזילה.


סימני מים בתקרה בשל רטיבות
סימני מים בתקרה בשל רטיבות

איטום חיבורים בעלי תכונות שונות

ניתן להבחין כמעט בכל גג בארץ בחיבורים בין חומרים שונים שמשתלבים יחד עם הרעפים, בעיקר באזורים בהם ישנם שיפועים שונים בגג. המקומות הרגישים להתפתחות של נזילת מים בגג הם חיבורים כגון אלו: חיבור בין גג רעפים לגג בטון באותו אזור בגג, חיבור לא נכון בין הרעפים לבין הפח העליון שעלול ליצור חדירת מים בגג.

 

נהוג לאטום גגות שטוחים בישראל ביריעות ביטומניות. כאשר עוברות השנים ומתפתחים סדקים ביריעות יש לאטום את הסדקים. ישנם אשר מבצעים זאת עם חומרים אקריליים אך חומרים אלו אינם שייכים לאותה משפחה. איטום בחומר מסוים אמור להתבצע עם אותה משפחת חומרים. חומר אקרילי אינו מתחבר טוב עם חומר ביטומני, יש לשים לב לכך בבואכם לתקן אזור או בהזמנת בעל מקצוע לצורך העבודה.


היופי שבעץ

היופי שבעץ

מאסטר גגות ואיטום

מאסטר גגות ואיטום

טריאו - עיצוב ותכנון עבודות בעץ

טריאו - עיצוב ותכנון עבוד

אולי יעניין אותך גם

סוגי רעפים בישראל

סוגי רעפים בישראל

אם חשבתם שאתם יכולים להשאיר לסוף הבנייה את ההחלטה על אילו רעפים יהיו בגג שלכם, כ...

הסופה בדרך, מה עושים? מבטחים!

הסופה בדרך, מה עושים? מבטחים!

החורף הקודם תפס אותנו לא מוכנים והיכה בכל הכוח, מלבד ההצפות, החשש העיקרי של רבים...

פתאום נהיה חורף: כיצד למנוע נזקים בגג

פתאום נהיה חורף: איך למנוע נזקים בגג?

כדאי שתזכרו את החורף שעבר ותבדקו את גג ביתכם לקראת החורף המתקרב. כמו כן, בדיקה פ...

כך תתכננו בנייה של גג רעפים

כך תתכננו בנייה של גג רעפים

שיפועים, רעפים, תקרות ובידודים הם רק חלק מנושאי הבנייה המתמזגים בגג, כל אלו מחיי...