המקצוענים במובייל
 

3 טיפים לגילוי נזילות בגג


הבחנתם בנזילה מהגג? לקראת החורף הקרב ובא, המקצוענים מציגים לכם 3 טיפים לאיתור הנזילה ולתיקון הגג

מאת: ליאור נפש
עודכן לאחרונה: 3/10/2017טיפ 1: איך לחפש נזילה בגג? | טיפ 2: איך לגלות נזילת מים סמויה בגג? | טיפ 3: איטום חיבורים בעלי תכונות שונות | כמה עולה לתקן גג?

אחד החלקים החשובים ביותר בכל בית הוא הגג. אותו אזור שמגן על הבית מפני רטיבות מחייב בדיקה שגרתית על מנת לגלות סימנים שיכולים להעיד על מקומות שעלולים לגרום לנזילה עתידית או נזילה קיימת שקשה לאתר אותה.


חשוב לציין שכאשר מדובר בעליה לגג כלשהו, אם גג שטוח בבניין מגורים או גג רעפים בבית פרטי, יש לנקוט באמצעי הזהירות הנדרשים לצורך כך ובמידת הצורך יש להיעזר בבעל מקצוע.  

-->


טיפ 1: איך לחפש נזילה בגג?

אם אתם עולים לבדוק את הגג, ראוי שתתחילו לבחון בתחילה את האזור העליון, שם חפשו אחר כתמי עובש או רטיבות שעלולים להעיד על אזור בעייתי שעלול לגרום לנזילה. חפשו אחר חפצים שעלולים לגרום לבעיות של חדירת מים. נדיר שתתכן נזילה בגג במקומות שהם יחסית פתוחים. באופן כללי, עם העלייה לגג יש לבדוק אחר סדקים בגג שעלולים לגרום לנזילות או אחר אלמנטים שונים המורכבים עליו.

 

אותם חפצים שעלולים לגרום לנזילות מים יכולים להיות ונטה שממוקמת על הגג, חלון גג או מערכות אינסטלציה כגון: צנרות אוורור לשירותים, פתחי ניקוז סתומים, ארובות, וכדומה. בכל אלו ישנה האפשרות כי תוכל להיווצר חדירת מים כיוון שכל האלמנטים הללו אינם מהווים יחידה אחת של הגג אלא יוצאים ממנה, לכן במקומות החיבור בינם לבין הגג, היכן שנעשתה עבודת איטום על מנת למנוע חדירת מים – עלול במשך השנים להתפתח פתח ויש לבדוק את המקומות הללו היטב.

 

אם קיימת גישה לעליית גג או גישה מתחת לגג הרעפים, דרך טובה לבדיקה של נזילת מים היא לעלות למעלה עם פנס ולחפש ברצפה אחר סימנים המעידים על רטיבות (במיוחד לאחר גשם). אם אכן יש נזילת מים תבחינו בסימני מים או הצטברות של עובש על קורות העץ. אם אין לכם גישה לבדיקה תחת הגג יש לעלות על הגג עצמו ולחפש אחר סימנים לנזילת מים.

 

במקרה זה גילוי מקור דליפת המים מהגג אינו מצריך ידע מקצועי                            במקרה זה גילוי מקור דליפת המים מהגג אינו מצריך ידע מקצועי


טיפ 2: איך לגלות נזילת מים סמויה בגג?

אם ידוע לכם על נזילת מים שהתרחשה בחורף האחרון ולא טיפלתם בה עדיין, רוב הסיכויים שהיא הולכת לבקר אתכם שוב גם בחורף הקרוב. ככל הנראה מדובר בנזילת מים סמויה שלא הצלחתם עדיין למצוא את מיקומה המדויק. על מנת להימנע מרטיבות חוזרת בגג בחורף ניתן לנסות ולגלות את מיקום הנזילה עם עזרה של אדם נוסף.

 

קחו צינור גינה ארוך וחברו אותו לברז, דאגו לכך שתהיה לכם גישה חופשית עם הצינור על שטח הגג. אם מדובר בגג רעפים שהגישה מתחתיו אפשרית, בקשו מחבר להמתין מתחת לגג הרעפים ולחפש אחר מקור נזילת המים. כעת כל מה שנותר לכם לעשות הוא לפתוח את צינור המים ולבצע שטיפה יזומה של הגג. חשוב להדגיש כי יש לבצע זאת ביום יבש ללא כל רטיבות בגג וכן אם מדובר בגג רעפים בעל שיפוע, לנקוט באמצעי זהירות או להיעזר בבעל מקצוע מוסמך.

 

הדרך היעילה ביותר שבה עליכם לנקוט בבואכם לבצע שטיפה בגג היא הפרדת הגג לאזורים. לצורך הדוגמה ניתן להרטיב בתחילה אזורים רגישים יותר לחדירה של מים כגון אותם אלמנטים שונים על גבי הגג כפי שהזכרנו לעיל. לאחר מכן התמקדו באזור אחד והרטיבו אותו. אל תמהרו לעבור עם הצינור הלאה אלא בדקו כל אזור כך שמשך זמן שטיפת המים יאפשר לגלות כל חדירת מים לגג, אם אכן ישנה. במקרה שבו תתגלה נזילה, אותו חבר יודיע לכם על כך ותוכלו להתמקד באזור החשוד עד לגילוי מוקד הנזילה בגג.

 

מקרה של דליפת מים מהגג עלול ליצור סימני רטיבות ועובש בתקרת הבית                     מקרה של דליפת מים מהגג עלול ליצור סימני רטיבות ועובש בתקרת הבית 


טיפ 3: איטום חיבורים בעלי תכונות שונות

ניתן להבחין כמעט בכל גג בארץ בחיבורים בין חומרים שונים שמשתלבים יחד עם הרעפים, בעיקר באזורים בהם ישנם שיפועים שונים בגג. המקומות הרגישים להתפתחות של נזילת מים בגג הם חיבורים כגון אלו: חיבור בין גג רעפים לגג בטון באותו אזור בגג, חיבור לא נכון בין הרעפים לבין הפח העליון שעלול ליצור חדירת מים בגג.

 

בעיה נוספת שעלולה להיווצר היא ניסיון לפתור בעיה בגג על ידי שימוש בחומרים לא נכונים וכתוצאה מכך חוסר באיטום בגג. לדוגמה, נהוג לאטום גגות שטוחים בישראל ביריעות ביטומניות. כאשר עוברות השנים ומתפתחים סדקים ביריעות יש לאטום את הסדקים. ישנם אשר מבצעים זאת עם חומרים אקריליים אך חומרים אלו אינם שייכים לאותה משפחה. איטום בחומר מסוים אמור להתבצע עם אותה משפחת חומרים. חומר אקרילי אינו מתחבר טוב עם חומר ביטומני, יש לשים לב לכך בבואכם לתקן אזור בעייתי בגג או בהזמנת בעל מקצוע לצורך העבודה.

 

בסרטון הבא ניתן לצפות בהחלפה ותיקון של רעף שגרם לנזילת מים בגג רעפים. צורת בניית גגות הרעפים שונה ממדינה למדינה. בסרטון זה החלקים שעליהם בנוי הרעפים עשויים מפלטות עץ:

 

 

 

 


כמה עולה לתקן גג?

גג שטוח: נהוג לאטום גגות שטוחים בארץ ביריעות ביטומניות. יריעות אלו משווקות בעוביים של 4 מ"מ או 5 מ"מ. אין הבדל ממשי בתמחור בין שני סוגי היריעות אולם העבודה על יריעה ביטומנית בעובי 5 מ"מ עלולה להתייקר יותר בשל עבודה יותר מסורבלת. דבר זה משתנה בין בעל מקצוע אחד לשני.

 

כיסוי גג שטוח מתומחר לפי מטר רבוע (מ"ר) והוא נע בטווח מחירים של 70 עד 90 שקל למ"ר אחד לכיסוי ביריעה של 4 מ"מ ובטווח מחירים של 80 עד 100 למ"ר אחד ביריעה של 5 מ"מ. רוב בעלי המקצוע מתמחרים את המחירים הללו לגגות מעל 100 מ"ר. בגגות קטנים יותר העבודה עלולה להתייקר בכ – 20 אחוזים. לרוב, העבודה אינה כוללת פירוק דוודים או תיקוני בטון.

 

גג רעפים: בגגות רעפים עלולים להתרחש תופעות חיצוניות שעלולות לפגום בגג וכתוצאה מכך לפגוע באיטום שלו ולגרום לנזילת מים. עלות של עבודת תיקון בגג רעפים משתנה בהתאם לכמות הנזק וזמן העבודה. ניתן לתמחר מחיר לעבודה בגג אם מדובר בתיקונים פשוטים יחסית הכוללים: החלפת בידוד, החלפת רעפים, ניקיון בסיסי של התעלות בגג וכדומה בסכום שיכול להגיע עד 400 שקל.

 

איטום לקוי בגג עלול ליצור תופעות משונות                                      איטום לקוי בגג עלול ליצור תופעות משונות