הטכנולוגיה בשירות האינסטלציה: מד מים דיגיטלי

מי צריך שעון מים מכאני, אם ישנם מדי מים דיגיטליים עם יכולת שליחת מידע למרכז בקרה? מה זה מד מים דיגיטלי, מה היתרונות והחסרונות שלו ואיך מתבצעת קריאת המונה? כל התשובות בפנים.

מאת: ליאור נפש עודכן ב: 20/12/2017
אינסטלטורים

עוד בכתבה:

מה זה מד מים דיגיטלי?    |   מה היתרונות והחסרונות במד מים דיגיטלי?    |   איך מתבצעת קריאת המונה במד מים דיגיטלי?

כבר תקופה ארוכה שמדברים על המעבר למדידת מים בעזרת שעוני מים דיגיטליים, על מנת לשפר ולחסוך בהוצאות המים. יתכן והסיבה לעיכוב נעוצה באוכלוסיות מסוימות כמו האוכלוסיות החרדית והדתית שאינן מעוניינות במעבר למד – מים דיגיטלי מסיבות דת.


יחד עם זאת, ישנם יתרונות משמעותיים במעבר לשעון מדידה דיגיטלי כמו המאבק בגניבות מים וחיבור ישיר בין רשות המים לצרכן. עדיין, אין מעבר מפותח בכל הארץ למדי – מים דיגיטליים. ננסה לבחון את הנושא יותר לעומק במאמר הבא.


מה זה מד מים דיגיטלי?

שעון המים המוכר לנו פועל בצורה מכאנית שבו הספרות השחורות מציינות את כמות צריכת המים במ"ק (מטר מעוקב) ומשמשות לשם קריאת מד המים וחישוב חשבון המים. מד – מים דיגיטלי נראה דומה למדי לשעון המים המסורתי אולם קריאת המונה נעשית על ידי חיישן אלקטרוני שמצוי בתוך השעון והספרות הן דיגיטליות ולא מכאניות.

 

החיישן קולט את המידע ומעביר אותו לשבב אלקטרוני. האינפורמציה מועברת לאחר מכן למערכת שמנוהלת על ידי הרשות המוסמכת לכך ובידה פירוט לגבי צריכת המים של אותו צרכן. אופן פעולת שיתוף המידע נעשה ברצף של קוד דיגיטלי שמשודר בזמנים קבועים בכל כמה שניות. המונה הדיגיטלי משדר את נתוני הצריכה באמצעות תקשורת אלחוטית למרכז הממוחשב של התאגיד.

 


מה היתרונות והחסרונות במד מים דיגיטלי?

המעבר לשימוש במד - מים דיגיטלי יעיל במניעת גניבות מים כיוון שהוא משדר את המידע למוקד. המונה גם משדר את כל האינפורמציה למחשב תאגיד המים ויוצר חיסכון בבזבוז כוח אדם. בנוסף, מד המים מסוגל לקלוט גם זרימת מים חלשה עד לרמה של נזילה סמויה. 

 

ישנם גם חסרונות. בערים בהם מצויה אוכלוסייה גדולה של חרדים, מנהיגי העדה אוסרים שימוש במדי מים דיגיטליים ורשויות המים עומדות מנגד חסרות אונים. היו מקרים בהם פירקו צרכנים חרדיים את שעוני המים הדיגיטליים והתקינו במקומם שעונים מכאניים, כל זאת מחשש לחילול שבת שכרוך בשימוש בהם. חסרון נוסף הוא רישום במונה המים של כל נזילה, גם הקטנה ביותר, לדו' באסלה.         


האם לא נראה יותר גלגל ספרות מכני בשעון המים?
האם לא נראה יותר גלגל ספרות מכני בשעון המים?

איך מתבצעת קריאת המונה במד מים דיגיטלי?

עמודי תשדורת: בשיטה זו הנתונים המצטברים על גבי שעון המים הדיגיטלי עוברים לידי "מתווך" שמעבד את הנתונים ומעבירים אותם אל חדר בקרה. אותו "מתווך" הם עמודי תשדורת דיגיטלי שממוקמים כל כמה מאות מטרים, קולטים את המידע ומעביר את התשדורת למרכז המידע.

 

מערכת קריאה ברכב: בדומה למערכת הקודמת, גם מערכת זו פועלת באופן דומה אלא שייחודה הוא בכך שהגורם "המתווך" אינו סטטי אלא רכב נייד. דבר זה מאפשר לכסות שטחים גדולים בטווח זמן קצר יחסית. המערכת המותקנת על גבי הרכב אוספת את המידע באופן אוטומטי מכל מדי המים הממוקמים באזור ומשדרים לה את הנתונים.

          


גבריאל שירותי אינסטלציה וביוב

גבריאל שירותי אינסטלציה ו

רנצ`ו שירותי אינסטלציה

רנצ'ו שירותי אינסטלציה

אוריאל אחזקות

אוריאל אחזקות

אולי יעניין אותך גם

סתימה בצנרת: מתי תצטרכו ביובית?

סתימה בצנרת: מתי תצטרכו ביובית?

מה הקשר של ביובית לסתימה שלכם בבית וכיצד היא אמורה לפתור את הבעיה? מי מזמין ביוב...

חיישן גז – הדרך היעילה והקצרה לאיתור כל נזילה

חיישן גז – הדרך היעילה והקצרה לאיתור כל נזילה

הטכנולוגיה המצויה כיום בידי אינסטלטורים מאפשרת להם לספק פתרונות יעילים לעומת המכ...

"טיפול שורש" – כיצד נמנע סתימה בצנרת?

הם מחפשים אחר כל מקור מים ויחדרו לכל נקיק פנוי. שורשי עצים הם אחד האויבים הידועי...

הכן מרזבך לחורף: טכניקות לתיקון דליפות במרזב

הכן מרזבך לחורף: טכניקות לתיקון דליפות במרזב

מרזב דולף עלול לגרום לצרות רבות בקרב דיירי בתים. רטיבות על גבי תקרות וקירות הבית...