המקצוענים במובייל
 

הטכנולוגיה בשירות האינסטלציה: מד מים דיגיטלי


מי צריך שעון מים מכאני, אם ישנם מדי מים דיגיטליים עם יכולת שליחת מידע למרכז בקרה? מה זה מד מים דיגיטלי, מה היתרונות והחסרונות שלו ואיך מתבצעת קריאת המונה? כל התשובות בפנים.

מאת: ליאור נפש
עודכן לאחרונה: 2/10/2017מה זה מד מים דיגיטלי? | מה היתרונות במד מים דיגיטלי? | מה החסרונות במד מים דיגיטלי? | איך מתבצעת קריאת המונה במד מים דיגיטלי? | האם ניתן להתקין מד מים דיגיטלי לבד?

כבר תקופה ארוכה שמדברים על המעבר למדידת מים בעזרת שעוני מים דיגיטליים, על מנת לשפר ולחסוך בהוצאות המים. אולי הסיבה לעיכוב זה נעוצה באוכלוסיות מסוימות, כמו האוכלוסיות החרדית והדתית שאינן מעוניינות במעבר למד – מים דיגיטלי בשל סכנה לחילול שבת.


אולם ישנם גם יתרונות משמעותיים במעבר לשעון מדידה דיגיטלי ובראשם המאבק בגניבות מים וחיבור ישיר בין רשות המים לצרכן. עדיין, אין מעבר מפותח בכל הארץ למדי – מים דיגיטליים. ננסה לבחון את הנושא יותר לעומק במאמר הבא.


מה זה מד מים דיגיטלי?

שעון מים המוצב בדירות בניינים ובתי קרקע נועד למדוד את כמות המים הנצרכת בכל בית. שעון המים המוכר לנו פועל בצורה מכאנית שבו הספרות השחורות מציינות את כמות צריכת המים במ"ק (מטר מעוקב) ומשמשות לשם קריאת מד המים וחישוב חשבון המים. מד – מים דיגיטלי נראה דומה למדי לשעון המים המסורתי אולם קריאת מונה המים נעשית על ידי חיישן אלקטרוני שמצוי בתוך השעון והספרות הן דיגיטליות ולא מכאניות.

 

החיישן קולט את המידע ומעביר אותו לשבב אלקטרוני. האינפורמציה מועברת לאחר מכן, לפי תכנות של המוצר, למערכת שמנוהלת על ידי הרשות המוסמכת לכך ובידה פירוט מפורט לגבי צריכת המים של אותו צרכן. אופן פעולת שיתוף המידע נעשה ברצף של קוד דיגיטלי שמשודר בזמנים קבועים, כל כמה שניות. המונה הדיגיטלי משדר את נתוני הצריכה באמצעות תקשורת אלחוטית למרכז הממוחשב של התאגיד. הוא עושה זאת דרך מכשור אמצעי שממוקם כל כמה מאות מטרים שאוסף את המידע ומעביר את התשדורת.  

 

בסרטון הבא תוכלו לראות היכן ממוקם מד – מים דיגיטלי שהותקן במקום שעון מים רגיל:

 

 


מה היתרונות במד מים דיגיטלי?

מניעת גניבות מים: המעבר לשימוש במד - מים דיגיטלי יעיל במניעת גניבות מים. מד המים הדיגיטלי משדר את המידע למוקד ובו מפורטים כיוון זרימת המים, תזוזה של המונה וכן הצמדת מגנט.

 

חיסכון בכוח אדם:  כיום רישום צריכת המים נעשה על ידי שימוש בכוח אדם שעובר ובודק בכל בית את מוני המים. בטכנולוגיה של מדי המים הדיגיטליים אין צורך בכך, המונה האלקטרוני משדר את כל האינפורמציה למחשב תאגיד המים. בכך נוצר למעשה חיסכון בבזבוז בכוח אדם.

 

תיעוד מדויק של זרימת המים: מדי המים המכאניים אינם מסוגלים לקלוט זרימת מים חלשה. אם תשאירו ברז פתוח כך שיטפטף, מונה שעון המים לא יהיה מסוגל לקרוא אותו. במדי המים הדיגיטליים לעומת זאת, דבר זה לא יכול להתרחש. במקרה זה תאגידי המים הם הצד המרוויח בתיעוד כל זליגת מים במונה.

 

יכולת איתור נזילת מים: בשל היכולת להשגיח ולעקוב אחר כל זרימת מים באופן מדויק, מד המים הדיגיטלי מסוגל לאבחן כל נזילה בצנרת המים עד לרמה של נזילה סמויה. יתרון זה יכול לחסוך לצרכן הסופי כסף רב.  

 

יכולת שמירת מידע: יתרון משמעותי במדי המים הדיגיטליים הוא היכולת שלהם לשמר מידע שנאגר למשך מספר חודשים רב. בכך, ניתן להשתמש בנתונים באופן ממוחשב, לבדוק ולהשוות שינויים שנעשו בתעריפי המים.

 

כבר לא נראה את גלגל הספרות המכני?                            כבר לא נראה יותר את גלגל הספרות המכני בשעון המים?


מה החסרונות במד מים דיגיטלי?

אין ספק שהיתרונות הטמונים בשימוש במד – מים דיגיטלי יכולים לשרת הן את רשות המים והם את הצרכן הסופי, אולם כאשר בוחנים את נושא השימוש בשעון הדיגיטלי נמצא כי ישנה בעייתיות - לפחות בכל הקשור לאוכלוסיות שומרות שבת.

 

בקרב האוכלוסייה החרדית התקיימה סערה לא קטנה בכל הקשור לשימוש במד – מים דיגיטלי. בערים בהם מצויה אוכלוסייה גדולה של חרדים, ישנו איסור של מנהיגי העדה בשימוש במדי המים הדיגיטליים ורשויות המים עומדות מנגד חסרות אונים. ידועים מקרים שהתרחשו כבר לפני כמה שנים, בהן פירקו צרכנים חרדיים או שומרי מסורת את שעוני המים הדיגיטליים והתקינו במקומם שעונים מכאניים, בשל החשש לחילול שבת שכרוך בשימוש בהם.

 

מד - מים דיגיטלי מסוגל לרשום גם דליפות מים קטנות                             מד - מים דיגיטלי מסוגל לרשום גם דליפות מים קטנות


איך מתבצעת קריאת המונה במד מים דיגיטלי?

ישנן שתי שיטות עיקריות לקריאת הנתונים המתקבלים ממוני המים הדיגיטליים:

 

עמודי תשדורת: בשיטה זו הנתונים המצטברים על גבי שעון המים הדיגיטלי עוברים לידי "מתווך" שמעבד את הנתונים ומעבירים אותם אל חדר בקרה. אותו "מתווך" הם עמודי תשדורת דיגיטלי שממוקמים כל כמה מאות מטרים, קולטים את המידע ומעביר את התשדורת למרכז המידע.

 

מערכת קריאה ברכב: בדומה למערכת הקודמת, גם מערכת זו פועלת באופן דומה אלא שייחודה הוא בכך שהגורם "המתווך" אינו סטטי אלא רכב נייד. דבר זה מאפשר לכסות שטחים גדולים בטווח זמן קצר יחסית. המערכת המותקנת על גבי הרכב אוספת את המידע באופן אוטומטי מכל מדי המים הממוקמים באזור ומשדרים לה את הנתונים.


האם ניתן להתקין מד מים דיגיטלי לבד?

נכון להיום האחריות על התקנת מדי המים הדיגיטליים הינה באחריות הרשות המקומית או רשויות המים. ישנם מקרים שבהם צרכן פרטי יכול להתקין שעון מים פרטי, בדומה לצרכנים המשכירים יחידות דיור ומעוניינים לחלק את חשבון צריכת המים לכל שוכר דירה, כל אחד לפי כמות צריכת המים שלו. במקרה זה ניתן להוסיף שעוני מים שימוקמו אחרי שעון המים של הרשות המקומית ובכל מקרה שעונים אלא אינם דיגיטליים כיוון שהתקנה של מדי – מים דיגיטליים לא נעשית לצרכן יחיד אלא כחלק ממערך הפצה אזורי ובהחלטה של הרשות המקומית לכך.