הכן מרזבך לחורף: טכניקות לתיקון דליפות במרזב

מרזב דולף עלול לגרום לצרות רבות בקרב דיירי בתים. רטיבות על גבי תקרות וקירות הבית עלולות להצביע על בעיה שהגורם לה הוא צינור המרזב, בין אם מרזב חיצוני או פנימי.

מאת: ליאור נפש עודכן ב: 24/12/2017
אינסטלטורים

עוד בכתבה:

אילו סוגי מרזבים קיימים?    |   מה עלול לגרום לדליפת מים מהמרזב?    |   כיצד נאתר נזילת מים מהמרזב?

רטיבות שנוצרת במבנה אינה קשורה תמיד לנושא איטום לקוי בגג. במקרים קיצוניים, מרזב פגום עלול לגרום לתוצאות הרות אסון, בכל הקשור לטיפול ברטיבות שנוצרה בעקבות דליפת מים או סתימה במרזב.


נזילה מהמרזב עלולה להוביל לבעיות שונות כמו הצפת מים, פגמים אסתטיים או רטיבות על גבי הקיר החיצוני ולאחר מכן גם על קירות הפנים בדירה או בבית.


אילו סוגי מרזבים קיימים?

מרזבים מחולקים לפי מרזבים פנימיים הממוקמים בתוך ובסמוך לעמודי התמך במבנה, ולמרזבים חיצוניים הממוקמים מחוץ ולאורך המבנה. באופן כללי, ניתן לומר כי הטיפול במרזבים חיצוניים קל יותר כיוון שהצנרת אינה ממוקמת בתוך יציקת בטון. ישנם כמה סוגי חומרים שיכולים לשמש כמרזבים, אולם המוכרים ביותר הם: PVC  וצנרת גיבריט.

 

מרזב מצינור PVC שממוקם בתוך תשתית בניין חבוי בתוך עמוד היציקה לאורך הבניין. אופן החיבור בין צנרת אחת לשנייה הוא בצורת זכר ונקבה – בכל קצה צינור יש מקבילה בצינור אחר המוכנס לתוכו ומהווה יחידה אחת עם כיוון זרימת המים. גם צנרת הגיבריט המשמשת כמרזב לבניין תותקן בתוך או בסמוך לעמוד התומך בזמן היציקה. החיבור בין הצנרות נעשה ע"י התכה וחימום של שני קצוות הצינור.


יש לוודא שניקוז המים תקין
יש לוודא שניקוז המים תקין

מה עלול לגרום לדליפת מים מהמרזב?

תכנית בניין שלא תוכננה כראוי עלולה לגרום לדברים כגון: שיפועים לא נכונים במרזב, שינויים על גג המבנה שגרמו לניקוז לקוי של המים וכו'. סתימה במרזב עלולה להיגרם עקב הצטברות של עלים או ברזלים שנשכחו בעת הבניה וחדרו למרזב בזמן יציקת הבטון. הסתימה יכולה להצטבר בחלק העליון של המרזב, לגרום למים לעלות ולנזול מהגג על גבי הקירות החיצוניים של המבנה.

 

שינויים בעונות השנה, לכלוך או לשלשת ציפורים על גבי הצנרת, מכות על גבי הצנרת, בלאי ושחיקה כתוצאה משימוש, היווצרות חלודה ועוד. כל אלו הם גורמים שונים העלולים לגרום למרזב לבעיות דליפה שעלולות לגרום לרטיבות ונזק לקירות המבנה. גם חדירת אלמנטים לתוך צנרת המרזב עלולים לגרום לנזק כחלק מתהליך בניה או שיפוץ.

 


כיצד נאתר נזילת מים מהמרזב?

רוב התיקונים שנחשבים קלים יותר נעשים על גבי המרזבים החיצוניים. כאשר מדובר במרזבים פנימיים, הממוקמים בתוך יציקת בטון, התיקון נעשה מורכב יותר. זו הסיבה מדוע חלק מבעלי מקצוע מעדיפים לייצר מרזב חיצוני כאלטרנטיבה למרזב פנימי שהתגלתה בו בעיה של דליפת מים.


צינור מרזב חלוד יגרום לנזילה
צינור מרזב חלוד יגרום לנזילה

אחת השיטות לבדיקת סתימה במרזב מסוג זה היא שימוש במצלמה והחדרתה לתוך המרזב. המצלמה יורדת לאורכו ובודקת פגמים אפשריים העלולים להעיד על דליפת מים או סתימה שמובילים לרטיבות במבנה. אם קיים חשד לבעיית סתימה במרזב ומבקשים ניתן לבצע הצפת מרזב. יתרון שיטה זו הוא שבעקבות מילוי מים ייזום והצפת המרזב, מתגלית כל דליפת מים. יתרון זה טוב במיוחד במרזבים חיצוניים.


קרן אור אינסטלציה

קרן אור אינסטלציה

ויצמן אינסטלציה לאיתור נזילות

ויצמן אינסטלציה לאיתור נז

א.א אינסטלציה וביובית

א.א אינסטלציה וביובית

אולי יעניין אותך גם

נזילת מים סמויה: כיצד לאתר ולהוזיל את חשבון המים שלכם?

נזילת מים סמויה: כיצד לאתר ולהוזיל את חשבון המים שלכם?

לעתים מתרחשת בצנרת המים נזילה סמויה שאינה מתגלה מעל לפני השטח. במאמר זה נפרט את ...

גם איכותי וגם אסתטי: ברז אינטרפוץ לחדר המקלחת

גם איכותי וגם אסתטי: ברז אינטרפוץ לחדר המקלחת

הוא נחשב לפופולרי מאד מאד בשנים האחרונות ותוכלו למצוא אותו בבתים רבים. ברז אינטר...

סתימה מורכבת: פתרון פשוט

סתימה מורכבת: פתרון פשוט

סתימה בקו ביוב ראשי? מה קורה כאשר נוצרות סתימות שפתרונן מצריך עבודה מורכבת יותר ...

להכות את הבעיה מהשורש: על צנרת גיבריט

להכות את הבעיה מהשורש: על צנרת גיבריט

צנרת גיבריט היא צנרת איכותית, הדורשת התקנה מיוחדת וידע מצד בעל המקצוע. לצנרת זו ...