אחריות על הדברה: מה כדאי לדעת וממה להיזהר?

מדבירים מקצוענים יודעים מה הם עושים. כל זה טוב ויפה אך מה באשר לתקופת מתן האחריות? האם גם במקרה זה ניתן לסמוך על המדביר? קראו והחליטו בעצמכם.

מאת: ליאור נפש עודכן ב: 22/5/2018
הדברה

עוד בכתבה:

לכמה זמן נהוג לתת אחריות על הדברה?    |   מה כוללת האחריות?    |   מה ההבדל בין מדביר מוסמך לחובבן?

כל חברת הדברה שמכבדת את עצמה נותנת תקופת אחריות לעבודות ההדברה שלה. לרוב, משך זמן האחריות משתנה בהתאם לסוג המזיקים והוא תלוי בסוג חומר ההדברה ואמינות המדביר.


לא על כל סוג הדברה ניתן לתת אחריות אולם להדברות שכיחות כגון הדברת נמלים, נהוג לתת  אחריות של עד חצי שנה. אחריות להדברה פירושה הגעה חוזרת של המדביר וטיפול נוסף ללא תשלום.


לכמה זמן נהוג לתת אחריות על הדברה?

אם נתייחס להדברות הנפוצות, כמו תיקנים ונמלים, לרוב, תינתן אחריות של עד שישה חודשים. במידה וקיבלתם אחריות לשנה, ראוי לבדוק מה רמתה ומה היא כוללת. לאחר כמה זמן המדביר יחזור לבצע טיפול נוסף? האם האחריות כוללת מתן מענה גם במקרה של הופעת המזיקים מעל לפעם אחת?
 

חברות הדברה או מדבירים פרטיים מציעים תקופות אחריות שונות למזיקים השונים. כאן ניתנת לכם דוגמה לתקופת אחריות להדברה שניתנת על ידי שני בעלי מקצוע מתחום ההדברה. היא אינה מייצגת את כלל החברות והמדבירים בשוק ההדברות ומהווה דוגמה בלבד:

 

סוג האחריות

זמן אחריות: מדביר X זמן אחריות: מדביר Y
הדברת פרעושים 3 חודשים 3 חודשים
עכברים וחולדות 3 חודשים אין אחריות
תיקנים, נמלים 3 חודשים

תיקנים- עד סוף העונה

נמלים- אין אחריות
קרציות 3 חודשים 3 חודשים
דבורים וצרעות עד 6 חודשים אין אחריות

 


מה כוללת האחריות?

השוני בן בעלי המקצוע בא לידי ביטוי במתן או אי מתן אחריות לסוגי המזיקים השונים וגם למשך זמן האחריות. לדוגמה: מדביר אחד יקפיד לתת אחריות של שלושה עד שישה חודשים לתיקנים ונמלים, בעוד שמדביר אחר יבחר שלא לתת אחריות על הדברת נמלים, עכברים וחולדות מהסיבה שהם עלולים לחזור ללא קשר לחומר ההדברה, או מכיוון שמלכודות לתפיסת עכברים אינן נותנות אחריות לכך שלא קיימים עכברים נוספים בבית.


דוגמה לתעודת אחריות הדברה
דוגמה לתעודת אחריות הדברה

מה ההבדל בין מדביר מוסמך לחובבן?

בראש ובראשונה הדבר המבדיל בין מקצוען לחובבן הוא הידע. הדבר בא לידי ביטוי בחישוב הכמויות וסוג ההדברה המתאימה לכל מזיק, במינונים נכונים ודילולם. כל מדביר מקצוען ובעל ניסיון בתחום, יקפיד להתעדכן בהכשרות ובהודעות הניתנות בנושאי הדברה ע"י המשרד להגנת הסביבה. מדבירים חובבנים, שהחליטו לעבוד בתחום, אינם בודקים לרוב את העדכונים השונים.

 

כך לדוגמה ב- 2008 החליט המשרד להגנת הסביבה לאסור את השימוש התברואתי, לרבות השימוש הביתי, בתכשירי הדברה המכילים זרחניים אורגניים. ב- 2009 נאסר השימוש ע"י משרד החקלאות גם בגינות פרטיות. כל חברת הדברה או מדביר מוסמך מיודעים על איסור זה ויקפידו לא להשתמש בו. חובבנים עלולים להשתמש בחומר זה מתוך אי ידיעה או נוחות בהדברה תוך התעלמות מחוק זה.


אייזיק הדברה

אייזיק הדברה

אסף המדביר שלך

אסף המדביר שלך

מדבירון

מדבירון

אולי יעניין אותך גם

הדברה באיוד: מה זה ומתי נצטרך?

הדברה באיוד: מה זה ומתי נצטרך?

זוהי ההדברה המורכבת ביותר מבין סוגי ההדברות השונים, אולם גם האפקטיבית ביותר. הדב...

הדברה במטבח - כל מה שחשוב לדעת!

הדברה במטבח - כל מה שחשוב לדעת!

זה המקום האחרון בו הייתם מצפים למצוא ג'וקים, נמלים או חולדות. המטבח, המקום בו את...

רישיון מדביר: ההבדל בין מקצוען לחובבן

רישיון מדביר: ההבדל בין מקצוען לחובבן

בשנים האחרונות דווחו מספר מקרי מוות כתוצאה מהדברה שאינה מקצועית. ביצוע הדברה על ...

הכן ביתך למדביר

הכן ביתך למדביר

מתן אחריות לביצוע העבודה, תעודת הסמכה בהדברה והכנה מוקדמת לפני בוא המדביר- אלו ה...