המקצוענים במובייל
 

אחריות על הדברה: מה כדאי לדעת וממה להיזהר?


מדבירים מקצוענים יודעים מה הם עושים. כל זה טוב ויפה אך מה באשר לתקופת מתן האחריות? האם גם במקרה זה ניתן לסמוך על המדביר? קראו והחליטו בעצמכם.

מאת: ליאור נפש
עודכן לאחרונה: 3/8/2017לכמה זמן נהוג לתת אחריות על הדברה? | מה האחריות על הדברה כוללת? | מה ההבדל בין מדביר מוסמך לחובבן?

כל חברת הדברה שמכבדת את עצמה נותנת תקופת אחריות לעבודות ההדברה שלה. לרוב, משך זמן האחריות משתנה בהתאם לסוג המזיקים והוא תלוי בסוג חומר ההדברה ואמינות המדביר.


לא על כל סוג הדברה ניתן לתת אחריות אולם להדברות שכיחות כגון הדברת נמלים, נהוג לתת  אחריות של עד חצי שנה. אחריות להדברה פירושה הגעה חוזרת של המדביר וטיפול נוסף ללא תשלום.


לכמה זמן נהוג לתת אחריות על הדברה?

אם נתייחס להדברות הנפוצות, כמו תיקנים ונמלים, לרוב, תינתן אחריות של עד שישה חודשים. במידה וקיבלתם אחריות לשנה, ראוי לבדוק מה רמתה ומה היא כוללת. לאחר כמה זמן המדביר יחזור לבצע טיפול נוסף? האם האחריות כוללת מתן מענה גם במקרה של הופעת המזיקים מעל לפעם אחת?
 

חברות הדברה או מדבירים פרטיים מציעים תקופות אחריות שונות למזיקים השונים. כאן ניתנת לכם דוגמה לתקופת אחריות להדברה שניתנת על ידי שני בעלי מקצוע מתחום ההדברה. היא אינה מייצגת את כלל החברות והמדבירים בשוק ההדברות ומהווה דוגמה בלבד:

 

סוג האחריות

זמן אחריות: מדביר X זמן אחריות: מדביר Y
הדברת פרעושים 3 חודשים 3 חודשים
עכברים וחולדות 3 חודשים אין אחריות
תיקנים, נמלים 3 חודשים

תיקנים- עד סוף העונה

נמלים- אין אחריות
קרציות 3 חודשים 3 חודשים
דבורים וצרעות עד 6 חודשים אין אחריות

 


מה האחריות על הדברה כוללת?

ישנם הבדלים בין בעל מקצוע אחד למשנהו בכל הקשור למתן האחריות. השוני בא לידי ביטוי גם במתן או אי מתן אחריות לסוגי המזיקים השונים וגם למשך זמן האחריות. לדוגמה: מדביר אחד יקפיד לתת אחריות של שלושה עד שישה חודשים לתיקנים ונמלים, בעוד שמדביר אחר יבחר שלא לתת אחריות על הדברת נמלים, עכברים וחולדות מהסיבה שהם עלולים לחזור ללא קשר לחומר ההדברה, או מכיוון שמלכודות לתפיסת עכברים אינן נותנות אחריות לכך שלא קיימים עכברים נוספים בבית.

 

בהדברת תיקנים לדוגמה, יבחר בעל מקצוע אחד במתן אחריות של שלושה חודשים בעוד בעל מקצוע אחר ייתן אחריות "עד הקיץ הבא". אולם יתנה זאת בסוג התיקן- בתיקן גרמני הוא לא ייתן אחריות אך יסכים לתת מחיר מוזל בביקור נוסף.

 

לגבי הגעה וטיפול חוזר בתוך זמן האחריות, כל המדבירים מתחייבים להגעה שניה ואף שלישית, במידת הצורך, כל עוד היא כלולה בתוך טווח זמן האחריות שניתנה ללקוח.

 

דוגמה לתעודת אחריות הדברה

                                            דוגמה לתעודת אחריות הדברה


מה ההבדל בין מדביר מוסמך לחובבן?

בראש ובראשונה הדבר המבדיל בין מקצוען לחובבן הוא הידע. כל מדביר מקצוען ובעל ניסיון בתחום, יקפיד להתעדכן בהכשרות ובהודעות הניתנות בנושאי הדברה ע"י המשרד להגנת הסביבה. מדבירים חובבנים, שהחליטו לעבוד בתחום, אינם בודקים לרוב את העדכונים השונים בתחום.

 

לא כל מדביר נותן אחריות להדברת עכברים וחולדות

                                 לא כל מדביר נותן אחריות להדברת עכברים וחולדות

 

כך לדוגמה ב- 2008 החליט המשרד להגנת הסביבה לאסור את השימוש התברואתי, לרבות השימוש הביתי, בתכשירי הדברה המכילים זרחניים אורגניים. ב- 2009 נאסר השימוש ע"י משרד החקלאות גם בגינות פרטיות. כל חברת הדברה או מדביר מוסמך מיודעים על איסור זה ויקפידו לא להשתמש בו. חובבנים עלולים להשתמש בחומר זה מתוך אי ידיעה או נוחות בהדברה תוך התעלמות מחוק זה.

 

החשיבות הרבה בידע אינה תלויה רק בעדכונים וחדשות בתחום. עיקר הידע בא לידי ביטוי בחישוב הכמויות וסוג ההדברה המתאימה לכל מזיק. מדביר מקצוען ידע לחלק באופן ראוי את המינון הנכון ולדללו במים. חובבן לעומת זאת, יכול לטעות בכך ואף להוסיף חטא על פשע כאשר יוסיף יותר חומר הדברה מהכמות המתאימה, רק בשל המחשבה (המוטעית) כי בכך יפתור את הבעיה.