המדריך המלא להדברת נמלים בבית

אמנם הארץ כבר לא מחולקת לשניים עשר שבטים, אך ישנם שניים עשר סוגים שונים של נמלים, וכל אחד מהם עשוי למקם את שבטו אצלכם במטבח. במדריך הבא תלמדו כיצד תוכלו להיפתר מהנמלים, ולשלוח את האורחים הלא רצויים חזרה לגלות.

מאת: ארז פולק עודכן ב: 7/6/2018
הדברה

עוד בכתבה:

כך הנמלים מגיעות אליכם הביתה    |   כך תוכלו להיפטר מהנמלים בעצמכם    |   כך מדביר מקצועי ידביר את הנמלים    |   כך תפחיתו את הסיכוי לפלישת נמלים    |   דברים שאסור לעשות    |   כך תישמרו מנמלת האש    |   מה כוללת אחריות על הדברת נמלים?

מצאתם נמלים מתות בבית? ראיתם מצעד מתוזמן להפליא של נמלים שעוברות בשיירה במטבח? הבחנתם בנמלים שמגיחות להן משקע חשמלי?


אם האינסטינקט הראשוני שלכם הוא לדרוך, למעוך, להכות אותן בעיתון מגולגל, לשטוף את הרצפה עם אקונומיקה או לרסס ב- K 300, כדי שתנשמו עמוק ותקראו את המדריך הבא.


כך הנמלים מגיעות אליכם הביתה

הנמלים נחשבות לפולשניות מאוד, ויכולות לצוץ בביתכם בכל רגע בלי התראה מוקדמת, גם אם תנקטו בכל אמצעי המניעה, אותם נפרט בהמשך. במשך החורף הנמלים מקננות באדמה ומתחת לאבנים, בתלים שבולטים מהאדמה. כך הן שומרות על טמפרטורה חמימה ועל תנאי מחייה והתרבות. בקיץ הנמלים נפרדות מהתלים, ויוצאות יחד עם כל הנמלים החדשות, לחפש לעצמן מקומות נעימים יותר.

 

אחד המקומות הנעימים והנוחים ביותר לנמלים, הוא הבית שלכם. הנמלים ניזונות מן החי ומן הצומח, ואת שני אלה הן יכולות למצוא אצלכם במטבח. ככל שידוע למדע, עולמה הצר של הנמלה הוא אכן צר, והיא תמצא אוכל רק אם הוא נמצא ממש מולה. עם זאת, ברגע שהיא מצאה אוכל, חוש הריח המפותח, ויכולת הניווט הכמעט דמיונית שלה, יאפשרו לה לחזור לקן ולהביא אחריה את כל המשפחה לארוחה חגיגית אצלכם במטבח.

 

לנמלה יש טווח של – 200 מטר לפני שהיא מתה מרעב, והיא תעשה הכל כדי להשיג את האוכל שלה, כך שזה לא משנה אם אתם גרים בקומה ראשונה או בקומה עשירית. ברגע שחייה תלויים בזה, הנמלה תטפס – 30 מטר ותגיע לארון המטבח שלכם הרבה לפני שהרעב יכריע אותה.


הדברת נמלים במטבח
הדברת נמלים במטבח

כך תוכלו להיפטר מהנמלים בעצמכם

אם הנמלים עדיין לא מקמו קן עמוק בקיר או בארון, ובמידה ואתם רוצים לנסות ולהיפטר מהנמלים בכוחות עצמכם, נסו להתחקות אחריהן ולהגיע אל הקו. השימוש בפיתיונות ג'ל הוא היעיל ביותר, אך גם ריסוס יכול לעשות את העבודה במידה והקן לא נמצא עמוק מדי בתוך הקיר. התייעצו עם בעל המקצוע ממנו אתם רוכשים את חומר ההדברה, על מנת להתאים את החומר לנמלים ולעונה.


כך מדביר מקצועי ידביר את הנמלים

התקן היום קובע אילו חומרי הדברה מותרים לשימוש. החומרים הללו מאפשרים לכם להיכנס לדירה שעה בלבד לאחר ביצוע ההדברה. חשוב לוודא מול המדביר כי החומרים בהם הוא משתמש עומדים בתקן הזה.

 

הדברה בעזרת פיתיון - דרך ההדברה הטובה והיעילה ביותר נגד נמלים היא הדברה בפיתיון ג'ל או פיתיון גרגרים. בשני המקרים מדובר בחומר מיוחד שמשמש כפיתיון, אותו הנמלים לוקחות אל הקן שלהם וכך יתר הנמלים מורעלות, מאבדות את התיאבון ומתות. ישנם סוגים שונים של פיתיונות שמותאמות עונה. יש תקופות שהנמלים מחפשות פחמימה מתוקה, ויש תקופות שהנמלים מחפשות חלבונים. התאמה לא נכונה של הפיתיון לתקופה, לא תשיג את התוצאה הרצויה, מאחר והנמלים פשוט תתעלמנה ממנו.

 

הדברה בריסוס – קודם כל חשוב לדעת שהריסוס נועד להמית את הנמלים, ולהפחית את כמותן, אבל הוא אינו מספק הגנה מפניהן לאורך זמן. מדובר בריסוס של חומר הדברה על קיני הנמלים עצמם, אמנם המונח 'הדברה אורגנית' הוא מונח מקצועי, אבל ההדברה היא לא באמת אורגנית. מדובר בחומרים שזוקקו מחומרים אורגנים, אך הם משולבים גם בחומרים כימיים. סוג ההדברה הזה איננו מזיק ליונקים, והוא פוגע רק בחרקים. במידה וקן מסוים רוסס, הנמלים אמנם לא יחזרו אליו, אך הן יכולות לבנות לעצמן קן חדש.


כך תפחיתו את הסיכוי לפלישת נמלים

למרות שאי אפשר למנוע לחלוטין את התנחלות הנמלים בבית, ניתן לעשות כמה פעולות פשוטות על מנת להפחית את הסיכוי שהן יטרחו ויגיעו. בניגוד אלינו, נמלים אוהבות חום ולחות, ולכן הן נוהגות להתמקם מאחורי המקרר ובקרבת ברי מים. חשוב לדאוג עד כמה שאפשר שהמקומות הללו יבשים, ולרסס באזורים הללו.

 

למרות הטעם העילאי של וופל יבש, הקפידו להכניס אריזות פתוחות למקרר או לאטום אותן. הנמלים יאתרו כל פירור שנשאר על השיש, יגיעו לכל קופסת סוכר שלא נסגרה כמו שצריך, ויגררו כל לכלכוך אורגני שהאיי – רובוט פספס. הקפידו על אטימה טובה ועל ניקיון, וזכרו שהנמלה נלחמת על חייה כל הזמן, והיא לא בוחלת באמצעים.


אטמו את המזון שמחוץ למקרר
אטמו את המזון שמחוץ למקרר

דברים שאסור לעשות

עשו לעצמכם טובה ואל תנסו לדרוך, לרמוס או לרסס את שיירת הנמלים. לא רק שזה לא חברי, זה גם לא באמת יעיל. למרבה האירוניה, ככל שתפגעו בנמלים ולא בקן עצמו, אתם רק תגרמו למלכה להרגיש מצוקה ולייצר יותר ויותר פועלות שתעבודנה בשבילה.


כך תישמרו מנמלת האש

בניגוד ליתר הנמלים, נמלת האש היא לא סתם מטרד, אלא מטרד עוקצני וכואב. העקיצות שלה שורפות במיוחד, והן עלולות לגרום לכוויות. נמלת האש נחשבת לאחד המינים הפולשניים ביותר בעולם. היא הגיעה הנה מדרום אמריקה ומסין, ככל הנראה על גבי משלוחי עץ.

 

בכל הנוגע להדברת נמלת האש, הפיתיונות הרגילים לא עובדים על הנמלה הג'ינג'ית והעיקשת, וברוב המוחלט של המקרים יהיה צורך לחזור על פעולת ההדברה פעמיים לפחות. בכל מקרה, אל תטמינו פיתיונות לנמלת האש בתוך הבית, כי אתם רק תגרמו לנמלים נוספות להגיע. במידה ואתם צריכים לבצע הדברה של נמלת האש בחצר, הקפידו שלא להשקות את הגינה יומיים לאחר ההדברה ודאגו להרחיק מהחצר את חיות המחמד.


הזיזו את הספות מעט מהקירות כדי לא להיעקץ
הזיזו את הספות מעט מהקירות כדי לא להיעקץ

מה כוללת אחריות על הדברת נמלים?

ישנם מדבירים שמספקים אחריות של שלושה עד שישה חודשים להדברת נמלים, בעוד שמדבירים אחרים יבחרו שלא לתת אחריות על הדברת נמלים כלל, מאחר שהן עלולות לחזור ללא קשר לחומר ההדברה. האחריות כוללת הדברה נוספת ללא עלות במקרים בהם הנמלים חוזרות בזמן האחריות. במקרה של נמלת האש המצב מרוכב עוד יותר, עקב העמידות שלה בפני חומרי הדברה.


אזור המרכז בלבד - סלהוב הדב

אזור המרכז בלבד - סלהוב ה

רזיאל סלע הדברות ומזיקים

רזיאל סלע הדברות ומזיקים

מוקד הדברות

מוקד הדברות

אולי יעניין אותך גם

קיץ ללא עקיצות: כך תיפטרו מהיתושים

קיץ ללא עקיצות: כך תיפטרו מהיתושים

היתושים הגיעו לבקר? במדריך הבא תוכלו ללמוד כיצד להפוך את ביתכם לסביבה פחות נעימה...

אחריות על הדברה: מה כדאי לדעת וממה להיזהר?

אחריות על הדברה: מה כדאי לדעת וממה להיזהר?

מדבירים מקצוענים יודעים מה הם עושים. כל זה טוב ויפה אך מה באשר לתקופת מתן האחריו...

הדברה במטבח - כל מה שחשוב לדעת!

הדברה במטבח - כל מה שחשוב לדעת!

המטבח, המקום בו אתם מבשלים את האוכל שלכם, הוא המגנט מספר 1 למזיקים. הזמנתם מדביר...

רישיון מדביר: ההבדל בין מקצוען לחובבן

רישיון מדביר: ההבדל בין מקצוען לחובבן

בשנים האחרונות דווחו מספר מקרי מוות כתוצאה מהדברה שאינה מקצועית. ביצוע הדברה על ...